در چه مدت می توانم حافظ قرآن شوم؟

بسیاری از علاقمندان به حفظ قرآن این سوال را همواره از خود می پرسند که:

« چقدر طول می کشد حافظ کل شوم؟»

در پاسخ به این سوال باید گفت: فرصت ها و استعدادهای افراد با یکدیگر متفاوت است. و هیچ کس نمی تواند مدت زمان معینی را به عنوان یک نسخه برای همه تجویز کند. زیرا تعیین یک زمان خاص نیازمند دانستن مواردی از جمله سن فرد، میزان اشتغالات او، وضعیت تحصیلی و تاهل و میزان هوش و استعداد اوست. همچنین میزان انس قبلی او با قرآن، میزان آشنایی او با مهارت های قرآنی و نیز میزان علاقه و انگیزه فرد برای حفظ قرآن و مهم تر از همه میزان فراغت او در طول روز است.

روایات اهل بیت(ع) در مورد مدت زمان حفظ قرآن به ما چه می گویند؟

از روایات اهل بیت این گونه به دست آمده که انجام فعالیت های مستحبی نباید بیش از توان فرد باشد. یعنی به گونه‌ای باشد که همیشه نشاط و شادابی در فرد حفظ شود و اگر شرایط تغییر کرد انسان نیز بتواند برنامه حفظ خود را تغییر دهد.

برای حفظ کل قرآن چگونه برنامه ریزی کنم؟

برنامه ریزی برای حفظ قرآن بر اساس تعداد صفحات در طول هفته است. مقدار متعارف و متوسط برای افراد کم سن و سال یا افرادی که اشتغالات زیادی دارند روزانه حدود پنج سطر از قرآن است. که اگر به صورت مستمر این کار را انجام دهند هر هفته حدود دو صفحه از قرآن را حفظ می کنند. و در نهایت فرد می تواند در مدت ۶ سال به حفظ قرآن دست یابد. توصیه می‌شود روزهای جمعه نیز به استراحت و مرور محفوظات اختصاص یابد.

اما برای افرادی که فرصت بیشتری دارند و از آمادگی بالاتری برخوردارند توصیه می شود روزانه نیم صفحه از قرآن را حفظ کنند. با انجام این برنامه پس از چهار سال حافظ کل قرآن می شوند. و اگر شخصی همت و اشتیاق بیشتری دارد می تواند با حفظ کردن روزانه ده سطر از قرآن در مدت سه سال حافظ کل قرآن شود. و اگر این مقدار به روزانه یک صفحه از قران افزایش یابد، مدت حفظ کل قرآن به دو سال کاهش می یابد.

کمترین زمان ممکن برای حفظ کل قرآن چه مدت است؟

در کشور ما موسسات مختلفی حفظ های یکساله دارند. به نحوی که فرد یکسال به صورت مستمر به حفظ قرآن می پردازد و روزانه دو صفحه از قرآن را حفظ می کند. این مدت زمان کوتاه فقط در کشور ایران متداول است و در بیشتر کشور های اسلامی کمترین مدت زمان حفظ قرآن دو سال و بیشتر است.

در کشور ما حفظ های کوتاه مدت نُه ماهه نیز رواج دارد. به نحوی که دانش آموزان یک سال مرخصی تحصیلی گرفته و در مدت یک سال تحصیلی به صورت شبانه روزی به حفظ قرآن می پردازند. و در پایان سال حافظ کل قرآن کریم هستند. که این روش آسیب ها و امتیازاتی دارد که در مطلبی جداگانه به آن خواهیم پرداخت.

 

مناسب ترین مدت زمان برای حفظ قرآن در چند سال است؟

اساتید مجرب معتقدند در مدت سه تا چهار سال بهترین و مناسب ترین سرعت برای حفظ می باشد. بنابراین حفظ یکساله و با عجله برای همه افراد توصیه نمی شود. زیرا حفظ کردن آسان است اما تثبیت کردن محفوظات نیازمند تکرار و زمان بیشتری است. چه بسیار حافظانی که در مدت کم حافظ شده و چندین سال به تثبیت محفوظات پرداخته‌اند که این مورد یکی از ضعف های حفظ های کوتاه مدت است.

اگر می خواهید بدانید مناسب ترین سن شروع حفظ قرآن چه سنی است، این مقاله را بخوانید.

فقط برای حفظ جدید باید برنامه ریزی کنم؟

عده ای فکر میکنند همین که برای حفظ جدید برنامه ریزی کردند و روزانه ساعتی را برای انجام آن اختصاص داده و یا به کلاس رفتند، کافی است؛ اما این گونه نیست.

حفظ کردن، فقط درس جدید نیست. بلکه دوره محفوظات قبلی مهمترین رکن برنامه حفاظ است.

در ابتدای مسیر سخت ترین فعالیت، حفظ جدید است اما بعد از گذشت چند ماه و بیشتر شدن مقدار محفوظات، سخت ترین قسمت، دوره و نگهداری محفوظات قبلی خواهد بود. که اگر این قسمت به خوبی انجام نشود تمام زحمات حافظ به هدر خواهد رفت.

چگونه برای حفظ برنامه ریزی کنم؟

فردی که می خواهد به صورت اصولی به حفظ قرآن بپردازد باید علاوه بر مشخص کردن مقدار درس جدید یعنی تعداد سطور یا صفحاتی که باید در هر روز حفظ کند، مقدار معینی از صفحات قبلی را به عنوان دوره نزدیک و دوره دور مشخص کند. و همیشه برای این قسمت ها برنامه جداگانه ای داشته باشد.

فرمول مرور محفوظات چیست؟

برای مقدار مرورها، اساتید بزرگوار هر کدام نظری دارند و از اصولی ثابت شده پیروی میکنند. اما من می خواهم در این جا یک فرمول مشخص شده و تایید شده را برای تعیین مقدار مرور به شما بگویم:

بهتر است هر روز شما ده درس قبل از درس جدید خود را به عنوان مرور نزدیک قرار دهید. یعنی اگر روزانه نیم صفحه حفظ می کنید مقدار ده درس شما، پنج صفحه قبل از درس جدید است.

پس از آن باید مقداری از محفوظات را نیز به عنوان دوره دور مشخص کنید. که پیشنهاد می کنم دوره دور را روزانه یک دهم محفوظات کل خودتان، قرار دهید. یعنی اگر حافظ ده جز هستید روزانه یک جز از کل محفوظات به ترتیب مرور کنید تا در مدت ده روز کل محفوظات خود را مرور کرده باشید.

البته این فرمول یک فرمول تجربه شده و پیشنهادی است. و شما می توانید هر مدل دیگری که می‌خواهید برای دوره های خود برنامه ریزی کنید و به تجربه های خودتان در برنامه ریزی اکتفا کنید.

ساده ترین برنامه برای حفظ قرآن چیست؟

در یک قاعده کلی باید گفت برنامه روزانه از سه بخش: حفظ جدید، ده درس و دوره تشکیل می شود. که این برنامه ساده ترین برنامه یک حافظ قرآن است. البته این برنامه اضافاتی از جمله: مباحثه، استماع ترتیل، کتابت محفوظات و روش های دیگری دارد که اگر در برنامه خود بگنجانید به حافظ موفق تری تبدیل خواهید شد. ما در جای دیگر به این روش ها خواهیم پرداخت.

2020-05-08

4 پاسخ به "در چه مدت می توانم حافظ قرآن شوم؟"

  1. می ترسم اگه زمان حفظم طولانی شه انگیزمو از دست بدم و نتونم حافظ کل قرآن شم.
    برای همین به حفظ یک ساله روی آوردم.

  2. من روش میخوام چجوری حفظ کردن

  3. سلام طاعاتتون قبول حق باشه ان شاءالله. آیا پیروی از فرمولی که گفتید برای حفظ قرآن با معنی آیات هم کاربردی است؟ آیا شما حفظ همراه با معنی که در تثبیت حفظ بسیار مفید است را تجویز میکنید؟

    • سلام و تشکر، طاعات شما هم قبول، حفظ قرآن در اصل حفظ کلمات است و از ترجمه برای کمک به فهم کلمات و حفظ آسان تر استفاده خواهدشد، بهتر است دانستن ترجمه را در کنار تثبیت انجام دهید ولی بیش از حد به مفاهیم نپردازد چون دانستن مفاهیم بسیار شیرین است و ممکن است از برنامه مرور خود جا بمانید، بهتر است برای دانستن مفاهیم هم یک برنامه جدا داشته باشید

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کلیه حقوق این سایت به آکادمی حفظ قرآن تعلق دارد.